Tvorba dekorací, tedy nástroj pro tvorbu návrhů obkladů, dlažeb, fasád, omítek, podlah, stropů apod. je další výlučnou specialitou ARCHline.XP. Dekorační funkce jsou přístupné pro zdi, stropy, podlahy, desky, legendy místností a 3D objekty.
 

Jedinečnost této funkce spočívá především v sytému návrhu pokládky a následné modifikaci. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o pouhý vizualizační doplněk bez jakékoliv další návaznosti. Nikoliv. Systém dekorací je detailně propracován nejen pro tvorbu realistických vizualizací (např. zrcadlení okolí na povrchu dlaždic), ale také pro tvorbu vlastní struktury pokládky se všemi aspekty umístění jednotlivých dlaždic nebo obkladů (parametrem je dokonce vyřešení ořezu dlaždice v rozích).
V návaznosti na typu vytvořené dekorace jsou vyhotoveny výkazy dlaždic, včetně ocenění materiálu a obkladačských prací.
Obklady/dlaždice zadáváte volbou tvaru a určením základních rozměrů nebo výběrem z katalogu výrobců. Použít můžete i vlastní vytvořený typ dlaždice.
 


Vzor samotné dlažby určíte zadáním systému pokládky s definicí vazby, tedy posunu následných dlaždic vůči sobě (vhodné například pro zámkovou dlažbu) a velikostí spáry mezi jednotlivými dlaždicemi. Takto je možné použít i různé mozaikové bordury.
Nedílnou součástí tvorby může být i automatické vyhledání obrysu (např. chodníku), kdy obklady/dlaždice sledují zakřivenou trasu a přizpůsobí systém kladení podle této křivky.
Všechny zadané obklady/dlaždice jsou vykazovány v seznamech, kde naleznete jak počet kompletních dlaždic tak počet ořezaných dlaždic. Tyto výkazy pak mohou sloužit i pro celkovou kalkulaci nákladů obkladů a dlažeb.