V ARCHline.XP můžete projektování některých objektů zefektivnit tím, že projektujete přímo na fotografii -
například při projektování fotovoltaiky na stávajících objektech.

Fotovoltaika projektování a kompozice


Součástí projektů novostaveb a rekonstrukcí se stále častěji stává i návrh vlastní fotovoltaické solární elektrárny. Solární panely jsou umístěny na střechách těchto objektů. 

             

Projektování usazení panelů na střechu je v ARCHline.XP velmi jednoduché. Pro rozmístění solárních panelů můžete využít funkce Add-On – Obklady a dlažby, které se skvěle hodí právě pro návrh v kolmém pohledu. Jako obklad použijete fotovoltaický panel. Zde si však musíte pomoci malou oklikou. Vzhledem k tomu, že obklady a dlažby je možné navrhovat pouze na zdech, deskách, terénu a v místnostech (dokončovací práce), je nutné pomocí desky "obkreslit" rovinu střechy, na které se budou solární panely montovat. Pomocí funkce Deska - Šikmá deska třemi body však vytvoříte přesnou kopii střešní roviny. Sklon a výška se v tomto případě převezme přímo ze střechy při zadávání výškových bodů desky (nemusíte nic počítat).  Výhoda je však zřejmá - kolmý pohled s možností přesného zadání rozmístění panelů, okótování jejich pozice a samozřejmě výkazy s oceněním.

Projektovat je možné i na fotografii stávajícího objektu (viz tento článek). V tomto případě použijeme příkaz Add-On - Vložit 3D model do fotografie - Metoda I.


Součástí návrhu může být i animace oslunění v časovém úseku, v závislosti na geografické poloze objektu:
 

 

Vizualizace stávajícího objektu

Pro vizualizaci stávajícího objektu použijeme příkaz Add-On - Vložit 3D model do fotografie - Rendering. Vlastní fotomontáž tvoříte v ARCHline Image editoru (viz tento článek).
 

 
 

© ArchiSoft - Stavební software 2011