Technologické zásady provádění zdiva byste měli zohlednit již při návrhu stavby.
ARCHline.XP od verze 2006 Vám k tomu pomůže.

 


Délkový modul.

Projektant již při první fázi návrhu projektu může v ARCHline.XP respektovat délkový modul konkrétního stavebního prvku. I když se jedná o velmi důležitou funkci, není u všech CADů pro stavebnictví samozřejmostí.  ARCHline.XP však svému uživateli nabízí skutečný pracovní nástroj pro stavební projektování, takže i tato funkce je zde obsažena. 

Nejprve si musíme uvědomit co nám výrobce zdícího prvku nabízí. Jako příklad si vezmeme zdiva z velkoformátových bloků a tvarovek THERM. Bloky jsou dodávány jako celé, poloviční nebo rohové a mají ve směru délky zdi skladebný rozměr odpovídající násobku délky 125 mm. Délku zdí tedy budeme navrhovat v modulu 125  mm. 


Takže:


1. Vyvolejte příkaz Soubor - Preference - Základní .

2. Přepněte se do oddílu Rastr a zapněte volbu Polohovat ve směru. Do délkového rozměru pro polohování zadejte požadovaný skladebný rozměr. Např. 125 pro bloky a tvarovky THERM.


3. Potvrďte OK.

     
 

Od této chvíle můžete kreslit skladebným rozměrem jak horizontálně/vertikálně, tak pod úhlem (ten je také možné zablokovat např. 5°) a to i když máte zapnuté polohování na rastr. Skladebný rozměr je dodržován i při modifikaci (změny délky již vytvořené zdi). 
Použít jej však můžete také při usazování otvorových prvků.    © ArchiSoft - Stavební software 2006