MODELOVÁNÍ A RENDEROVÁNÍ: POROVNÁNÍ SOFTWAROVÝCH ŘEŠENÍ

Pokud jste designér a zvažujete, do kterého renderovacího softwaru investovat, tento malý průvodce vám může pomoci získat vše potřebné pro zasvěcený výběr.

Rendering je technika, která vám umožňuje zobrazit výsledek vašeho ideového nápadu způsobem, který co nejvíce simuluje realitu. Ať už se jedná o celou stavbu, kontext nebo detail interiéru, umožňuje klientovi vnímat výsledný efekt, aniž by musel předkládat technické výkresy, jako jsou půdorysy nebo řezy.
V současné době existuje několik technologií a softwarových řešení, ze kterých si můžete vybrat.

Integrovaný renderovací software

Integrovaný rendering je interní funkcí softwaru pro 3D modelování.

Doba výpočtu2-5 minut
Průměrná doba přípravy15 minut pro zadání požadovaných voleb.

Jednoúčelový renderovací software

Software určený výhradně k renderování, obecně neumožňuje modelování.

Doba výpočtu2-3 hodiny
Průměrná doba přípravyV průměru 1 hodinu, pro výsledek střední kvality.

Animační software Archviz

Používá se technologie odvozená od videoher, kde je scéna renderována v reálném čase.

Doba výpočtuRendering v reálném čase, okamžitý výsledek
Průměrná doba přípravyMinimální doba přípravy potřebná pro přidání animovaných objektů a efektů.

Pro prezentaci vašeho projektu je samozřejmě zapotřebí rendering, ale vždy je nutné nejprve vytvořit 3D model. Takže první úvahou je, jaký software pro 3D modelování chcete použít. K dispozici je několik povrchových a objemových modelářů prostorových těles, jako je SketchUp nebo 3Ds Max. Existuje také několik modelovacích programů více orientovaných na parametrický a architektonický design, jako je ARCHLine.XP, Revit, ArchicCAD, Vectorworks atd. Podrobnější srovnání co tato řešení nabízejí přineseme v dalším článku. Jakmile je zvolena modelovací platforma, můžete se pustit do práce a skončíte s něčím, co už možná budete moci ukázat svému klientovi, takový „surový“ 3D model. Tyto modely již klientovi nabízejí možnost vnímat tvar, ale protože tyto modely ještě nejsou vyrenderovány, váš klient neuvidí okolnosti jako vliv slunečního záření na materiály atd. Abychom svému klientovi ukázali lepší výsledek, je nutné vytvořit obsah, který jim umožní co nejlépe vnímat všechny vlastnosti a v závislosti na účelu prezentace, také dokáže nadchnout a překvapit vaše klienty. Pro rendering je možné zvolit jiný software, ale nejprve musíte pochopit rozdíl mezi různými dostupnými technologiemi.

INTEGROVANÝ RENDERING

Díky použití integrovaného renderingu není nutná výměna souborů, veškerá práce se provádí v rámci jednoho pracovního prostředí. Jakmile jsou přiřazeny materiály, nastaveno osvětlení a perspektiva, je možné vytvořit fotorealistický obraz pomocí předem nakonfigurovaných voleb pro optimální výsledky.

Vhodné protvorbu vizualizací projektů bez dalších nákladů a omezení času, s dobrým kompromisem mezi kvalitou a časem
Náklady na softwareARCHLine.XP Professional již obsahuje renderovací engine (RED Way 3D)
Nastavení modeluv průměru 15 minut na upřesnění nastavení
Doba renderingu2-5 minut
Kvalitaprojektový rendering. V ARCHLine.XP je také systém pro vkládání fotografií a virtuální prohlídky.
Jednoduchost a učenípracujete v prostředí návrhu, které již znáte, ARCHLine.XP je uznáván jako jedno z nejintuitivnějších řešení pro tento účel.

JEDNOÚČELOVÝ RENDEROVACÍ SOFTWARE

Pokud se vydáte touto cestou, je nutné nejprve vytvořit trojrozměrný model pomocí jiného softwaru. Pracovní prostředí věnované renderingu nabízí mnohem více pokročilejších ovládacích prvků pro správu materiálů a efektů v souladu s logikou profesionální fotografie. Vyžaduje specifické dovednosti, pokud je používán na vysoké úrovni, umožňuje dosáhnout vyšší kvality.

Vhodné propro ty, kteří mají zkušenosti v oboru renderování a chtějí vytvářet vizualizace s vysokým scénickým zážitkem, nebo pro katalogy / výstavy
Náklady na softwarezávisí na zvoleném softwaru, k dnešnímu dni se nejběžnější řešení pohybují kolem 400 EUR / rok za pronájem.
Nastavení modeluv průměru 1 hodinu, pro výsledek střední kvality.
Doba renderingu2-3 hodiny
Kvalitavysoce kvalitní fotorealistický render.
Jednoduchost a učenípracujete v účelovém prostředí, existuje několik ovládacích prvků pro správu každého detailu. Vyžaduje se praxe a v mnoha případech i znalosti v oblasti profesionální fotografie.

ANIMAČNÍ SOFTWARE ARCHVIZ

Operace přípravy scény obecně probíhají stejně jako v integrovaném prostředí, jsou k dispozici další ovládací prvky pro vytváření animovaných scén: nejen filmů, ale i objektů, které svým pohybem „dávají život“ celé scéně.

Vhodné propro ty, kteří mají málo zkušeností a chtějí svým zákazníkům vedle renderování nabídnout i moderní prezentace, jako jsou animace a pohyb
Náklady na softwarev závislosti na zvoleném softwaru. ARCHLine.XP Live stojí přibližně 660 EUR v trvalé licenci.
Nastavení modeluminimální, pro přidávání animovaných objektů a efektů.
Doba renderingužádná
Kvalitadobrý realistický efekt, ale co zákazníka překvapuje a vzrušuje, je pohybový efekt, díky kterému je scéna pohlcující.
Jednoduchost a učenípracujete ve velmi jednoduchém a intuitivním prostředí.

Původní článek publikovaný společností Cadline Software

– ­Proč nezkusit zkušební jízdu?