Katalin Seregi – absolventský projekt vytvořený pomocí ARCHLine.XP

Je nám potěšením předvést absolventský projekt interiérového designu Katalin Seregi.

Prohlášení

S hrdostí představujeme práce absolventů interiérového designu. CadLine Ltd. umožnila transformaci jejich nápadů do zážitků poskytnutím designového softwaru ARCHLine.XP pro vzdělávací instituce. Studenti byli schopni vytvořit zcela nové zážitky a vztahy mezi lidmi a místy.

Katalin Seregi

Již téměř 20 let se angažuji na mezinárodních veletrzích, kde se mimo jiné podílím na návrhu a realizaci jednotlivých expozic. Kreativita je součástí mého života od dětství. O personalizované zařizování a proměny prostor se zajímám již od mládí a také pravidelně radím svým známým ohledně optimálního a estetického využití prostoru. Proto jsem chtěla absolvovat kurz interiérového designu, který jsem měla možnost absolvovat v roce 2021. V průběhu kurzu jsem se seznámila s designovým programem ARCHLine XP. Tento program jsem také použila při své absolventské práci a kurz jsem ukončila s vyznamenáním.
Jedním z hlavních aspektů mé absolventské práce je ukázat, že byt navržený interiérovým designérem je dostupný všem.

Klienti a jejich potřeby

Mými klienty jsou manželé středního věku, se kterými jejich děti již nebydlí. Bydlí s nimi maminka jednoho z nich, která používá chodítko, ale péči nepotřebuje. Často je navštěvuje parta přátel, do jejichž kruhu se pravidelně přidává i babička. Ve volném čase hodně cestují, potápí se a často se věnují jachtingu. Během svých cest poznali mnoho kultur.
Představa majitelů je byt s dvěma ložnicemi a kde velikost obývacího pokoje, kuchyně a jídelny umožňuje hostit skupinu 6-8 osob. Určitě chtějí kuchyň spojenou s jídelnou a obývacím pokojem. Vzhledem k tomu, že manželé od března 2020 většinou pracují z domova, je nutné vytvořit dva pracovní prostory. Jejich požadavkem je aby z ložnice manželů byl vchod do samostatné koupelny s vanou. Babička chce vedle svého pokoje prostornou koupelnu, kde se může snadno pohybovat se svým chodítkem. Vana zde nebude, ale chce do koupelny WC s funkcí bidetu. Aby mohla pomáhat v domácnosti, jejím požadavkem bylo do této místnosti umístit pračku. Pro hosty si představovali samostatnou toaletu, kde je k dispozici i sprcha, neboť některý z přátel u nich občas přespí.

Stávající stav

Přízemní byt se nachází v ulici Ilka v Zugló  (Budapešť, XIV. obvod), ve čtyřpatrovém činžovním domě s výtahem. Dům byl postaven ve 30. letech 20. století ve stylu Bauhaus s nosnými stěnami 30cm a příčkami 10cm. Dvoubalkonový byt s podlahovou plochou 114 m2 a vnitřní výškou 2,8 metru byl dříve dvěma samostatnými byty. V současné době má dva vchody. Stav bytu je potřeba zrekonstruovat, vyměnit také obklady, vnitřní dveře a okna.

Do bytu se prvními vstupními dveřmi se dostaneme do předsíně, odtud je vlevo WC s umyvadlem a samostatná koupelna s vanou. Naproti vchodu je obývací pokoj s jídelnou, který má také výstup na jeden z balkonů bytu. Z obývacího pokoje s jídelnou se otevírá malá kuchyňka a ložnice. Tato ložnice má také přístup na balkon.

Druhý vchod také ústí do předsíně. Naproti vchodu je toaleta s umyvadlem a pračkou. Z předsíně se dostaneme do chodby, ze které je vlevo vstup do ložnice s posuvnými dveřmi a naproti koupelna s vanou, sprchovým koutem a toaletou. Vedle ložnice byla vybudována kuchyně a dále jídelna s vlastním balkonem.

Bývalé dva byty byly spojeny proražením zdi mezi dvěma jídelnami. Dům je vytápěn dálkovým vytápěním.

Pro zákazníky jsem vytvořila tři skici, ve třech různých stylech. Během našeho rozhovoru se ukázalo, že vintage, eklektický a japonský styl se jim líbí. Mezi dokončenými plány bylo vybráno zařízení v japonském stylu. Velmi se jim líbí nábytek IKEA a skandinávských nábytkářských firem, proto jsem ve svých návrzích použila velké procento takového nábytku.

Navrhované změny

Příčky byly téměř odstraněny. Demolici jsem projednala se statikem, žádný zásah nevyžadoval povolení. Prostory jsem s využitím vlastností bytu rozdělila na společenskou a intimní zónu, které jsou odděleny posuvnými dveřmi pohybující se na horním pevném kolejnicovém systému u otvoru původní mezistěny, tento otvor jsem od 180 cm uzavřela sádrokartonem. U všech interiérových dveří jsem nainstalovala automatické padací prahy. Tím je zajištěn bezbariérový průchod.

Jedny vstupní dveře bytu, který měl původně 2 vchody, jsem zakryla sádrokartonovou stěnou. Zbývajícími vstupními dveřmi se dostaneme do společných prostor včetně předsíně, kde je lavice s nástěnným piano věšákem a botník. Vlevo na chodbě jsou dveře do koupelny pro hosty s vestavěným sprchovým koutem, toaletou a umyvadlem. Když budeme postupovat dále najdete zde americkou kuchyni, obývací pokoj i jídelnu v jednom prostoru. Z kuchyně jsou dveře do samostatné kuchyňské komory. V kuchyni byl umístěn kuchyňský nábytek, vyrobený truhlářem a ostrůvek na vaření. V jídelně je 210 cm rozkládací jídelní stůl s jídelními židlemi. Zde vznikl také jeden z pracovních prostorů. V obývacím pokoji, naproti rohové sedací soupravy, kterou lze proměnit na postel, se o relaxaci postará TV skříňka. Zadní strana TV skříňky byla zakryta lamelovou dekorativní stěnou, naproti které byla umístěna 250 cm široká 5ti dveřová zrcadlová skříňka, vycházející z individuálního návrhu. Koridor mezi těmito dvěma prvky umožňuje přístup do intimní zóny.

Pomocí sádrokartonových stěn v intimní zóně jsem navrhla dvě ložnice, dvě koupelny a pracovnu s dveřmi do společné chodby. Jedna z ložnic má vlastní koupelnu s vanou, toaletou a umyvadlem. Druhá koupelna se otevírá z chodby, takže pokud teta Zsuzsa potřebuje pomoc, od rodiny ji dělí jen dveře. Tuto koupelnu lze také snadno používat s chodítkem a na několika místech je vybavena madly. Vedle vestavěného sprchového koutu je bidetové WC, naproti nim umyvadlo a pračka.

Pokládka a osvětlení

Koupelny jsou pokryty protiskluzovou dlažbou Zalakeramia klasifikace R10. Stěny jsou obloženy obklady také od Zalakerámia a to v odpovídající barvě. Na spáru 2 mm jsem použila materiál MAPEI Keracolor. Nepokryté povrchy stěn byly vymalovány barvou na stěny DULUX.

Také v ostatních místnostech bytu jsem použila barvy DULUX míchané i tovární, podle přiloženého kladečského plánu. Po celém bytě je 2 cm vysoká stropní lišta.

Mimo koupelen mají ostatní pokoje vodoodpudivou laminátovou podlahu s vysokou odolností proti oděru QUICK STEP Impressive Ultra s obvodovou lištou o výšce 10 cm. Na terasy byla použita mrazuvzdorná dlažba Zalakeramia se spárou MAPEI Keracolor Flex 2mm.

V kuchyni vedle LED osvětlení skříně zajišťují osvětlení bodová svítidla ukrytá v sádrokartonovém podhledu hloubky 20 cm, v koupelnách jsou bodová svítidla umístěna v podhledu hloubky 10 cm. Osvětlení v ostatních místnostech bytu zajišťují závěsná, stropní a nástěnná svítidla, které ve dvou ložnicích doplňují bodová svítidla, ukrytá v polyuretanových umělých trámech. Pro elektroinstalaci jsem zvolila vypínače a zásuvky LEGRAND.

Katalin Seregi

Návrhářka interiérů

Kontakt:
email: seregi.kata@hotmail.com