Krisztina Szilágyiné získala 1. místo v kategorii Začínající kariéra a cenu publika, soutěže LOSZ (Národní asociace návrhářů interiérů, Maďarsko) Interiérový designér roku 2018. Oceněné projekty připravila v programu ARCHLine.XP. Tyto projekty prezentuje na svém blogu.
Prezentace projektové práce
„Dostala jsem za úkol pro mladý pár ve věku 30–35 let navrhnout interiér v novostavbě jednopodlažního domu postaveného „na zelené louce“. Dům má podlahovou plochu 164,09 m 2 , což je ideální pro vytvoření krásného a prostorného domova.
Rodinný dům je dřevostavba lehké sendvičové konstrukce, což odůvodnilo použití centrálního větrání, jehož mechanická jednotka byla umístěna mimo obytné místnosti. Na základě požadavku stavebníka mít všude zavěšený strop, došlo k zakrytí dvojité kolejnice závěsu záclon. Konstrukce zavěšeného stropu navíc umožňuje rozmístění zápustných svítidel, která lépe slouží k prezentaci současné architektury. V zavěšeném stropu (20 – 30 cm volného prostoru) lze snadno vést VZT a elektro instalace. Do garáže jsem umístila kondenzační plynový kotel o výkonu 26 kW, který zajišťuje ústřední vytápění domu. V ložnicích je radiátorové topení, v ostatních pokojích je podlahové, v koupelnách je kromě podlahového topení také radiátor na ručníky.
Elegantní, zdrženlivý a moderní architektonický styl hrál důležitou roli v designu interiéru. Považovala jsem za prioritu, aby nábytek a doplňky byly vysoce kvalitní, odolné a praktické, a aby sloužily všem potřebám rodiny. Proto jsem si většinu nábytku vybrala od italských výrobců. Základní dispozice domu se ukázala být dobrá, takže jsem udělala jen menší úpravu. Chtěla jsem pro své klienty vytvořit domov, kde by vytvořená jednota a harmonie lákala k návratu a dům mohl být společným místem pro rodinné a přátelské programy.
Po vstupu do domu se ocitneme v prostorné předsíni, která byla podle původního plánu rozdělena na několik částí. Vyřešila jsem to demontáží příček a návrhem příčné dělící stěny, která vedle rozdělení prostoru má i úložnou funkci. Materiál dělící stěny je stejný jako materiál kuchyně.
Uvnitř dělící stěny je vestavěná skříň s výklopným botníkem ve spodní části. V části stěny je i pohodlný sedák, bočnice slouží také jako věšák. Naproti dělící stěně jsem umístila komodu, vedle které je malá konzolová zásuvková skříňka, nad kterou je osvětlení s pěkným zrcadlem. V předsíňové části je vestavěná vitrína s vnitřním osvětlením, kde mají důstojné místo upomínkové předměty důležité pro rodinu. Na zdi visí rodinné fotografie.
Další zvláštností předsíně je podlahová krytina, která jemně, ale s dostatečným důrazem odděluje obývací pokoj a předsíň.
Z předsíně do garáže procházíte přes prádelnu. Tu jsem zařídila vestavěným nábytkem vyrobeným na zakázku. Naleznete zde umyvadlo, v komfortní výšce umístěnou pračku a sušičku Miele, a spoustu úložného prostoru pro domácí potřeby.
Pro oddělení předsíně a obývacího pokoje jsem použila čtyři pootočené sloupky.
Obývací pokoj je ve stejném prostoru jako kuchyň a jídelní kout, takže jsem ho ohraničila velkou pohovkou, obrácenou k mediální stěně. K dispozici jsou další dvě křesla a velký konferenční stolek. Obývací pokoj je zdůrazněn podsvícenou translucentní kamennou dýhou, umístěnou na stropě, která dodává obývací oblasti náležitou atmosféru.
V obývacím pokoji jsem umístila sekci Home Office určenou pro hlavu rodiny, kde práci z domova zajišťuje stůl, pohodlné křeslo a odpovídající osvětlení.
Kuchyňský kout jsem ponechala na svém místě, oddělila jsem jej od obývací části 60 cm dlouhou příčkou, aby zakryla boční stranu sestavy kuchyňského nábytku. Snížila jsem výšku stropu podhledem, aby digestoř mohla být ve vhodné výšce nad ostrůvkem. S ohledem na potřeby a stravovací návyky zákazníka jsem navrhla vestavěné kuchyňské prvky, vybavené nejmodernějším kuchyňským náčiním. Uzavřená a otevřená část kuchyně jsou v odpovídajícím poměru a zcela plní svoji funkci. Varnou desku jsem umístila na ostrůvek, pod ní je chladnička na víno. Aby barový pult nezabíral místo v jídelně, stal se pokračováním ostrůvku, takže je možné pohodlně chodit mezi kuchyní a jídelními židlemi. Podstavec pultu jsem vyřešila tvrzeným sklem, aby kuchyně nevypadala uzavřená.
Jednotnost mezi prostory dále zvyšuje průsvitná kamenná dýha umístěná na ostrůvku ze strany jídelny, která je shodná se stropní výzdobou obývacího pokoje. Dveře z kuchyně otevírají oddělenou komoru na potraviny s vestavěnými policemi.
Do jídelny jsem umístila velký stůl a osm židlí, pohodlné místo pro větší rodinná setkání. Do rohu jsem umístila vysokou komodu, kde je spousta dalšího úložného prostoru.
Dveřmi z jídelny vcházíme do hlavní ložnice. Jednotnost jsem zachovala po celém domě, takže i zde byl umístěn italský nábytek Poliform. Polstrovaná zadní stěna opěrky hlavy umožňuje pohodlné čtení v posteli a sledování televize. Noční stolky jsou umístěny na obou stranách postele a jsou na nich umístěny noční lampy SlampClizia.
Před postelí je malý puff, stejné barvy jako boční strana postele, který lze snadno přemístit. Postel s úložným prostorem je vybavena zvedacím mechanismem a pohodlnou matrací pěna/kokos. Na protější stěnu jsem postavila komodu, nad kterou je televize a vedle pohodlné křeslo s lampou. Stropní osvětlení jsou zápustná svítidla a závěsné svítidlo Clizia.
Z ložnice rodičů je možné vstoupit do koupelny, rozdělení místností jsem vyřešila prosklenými posuvnými dveřmi, tím se přechod mezi dvěma pokoji stal elegantnější. U vstupu do koupelny byla z levé strany umístěna 1-1 umyvadla, mezi kterými je osvětlení s folií Barrisol, které slouží také jako náladové osvětlení. Koupelnové doplňky a sanitární keramiku jsem vybrala v souladu s nejvyššími nároky. Sprchu a toaletu jsem umístila na protější stěnu, mezi nimi je umístěna příčka v celé výšce. Pokládka byla provedena vysoce kvalitními obklady a dlažbou Argenta, ve smyslu hry tmavých a světlých barev a pro příjemnější pocit tepla byly do interiéru přidány dřevěné materiály. Na pravou stranu jsem umístila pro uspokojení všech nároků hydromasážní vanu. Za vanou na části stěny u posuvných dveří je další osvětlení s folií Barrisol, pro zvýšení pocitu pohody. Na stěnu byl vedle topení přidán i radiátor na ručníky.
Z ložnice rodičů je také možné vstoupit do šatní místnosti, i když se jedná o malou místnost, podařilo se mi ze série italských prvků Poliform Bangkok vytvořit náročnou a praktickou šatnu. Levá část patří hlavě rodiny, pravá paní domu. Skříně s vnitřním osvětlením mají otevřenou část se zásuvkami a prostorem pro uložení oblečení, a část za prosklenými dveřmi vhodná pro uložení bot. Stropní osvětlení jsou zápustná svítidla, doplněné osvětlením uvnitř skříně. Navzdory malé velikosti místnosti byl zde umístěn také puff.
Další místností se nachází v jihozápadní části domu. Jedním z nich je pokoj budoucího následníka trůnu. Mladý pár plánuje rozšířit rodinu, proto jsem pokoj navrhla tak, aby v místnosti byla veškerá podpora pro příchod dítěte. Barva stěn je pastelově bílá s puntíkovanou tapetou, pokoj je vybaven bílým kvalitním nábytkem.
Po narození dítěte jim bude pomáhat teta, proto jsem navrhla pokoj pro hosty vedle dětského pokoje, aby mohla být blízko dítěte. V pokoji pro hosty je také nábytek italského výrobce CamelgroupStorm: pohodlná postel, noční stolek, šatní skříň a komoda pro pohodlí tety. Atmosféru místnosti jsem postavila na přirozenosti: použití barvy dřeva, kombinace světle hnědé a šedé, přírodní textilie. Náladové osvětlení zajišťuje stropní svítidlo SlampCeremony a nástěnná světla SlampMirage umístěná vedle postele.
Dětský pokoj a pokoj pro hosty mají koupelnu a samostatné WC. Nalevo od vstupu do koupelny byla umístěna akrylátová vana, naproti dveřím jsem umístila umyvadlo a vedle napravo sprchový kout. Jako dodatečné vytápění byl na stěnu přidán radiátor Enix Design. Pro obě místnosti jsem pro pokládku použila obklady a dlažbu z produktové řady ArgentaChalk. Snažila jsem se udržet kvalitu i zde, proto jsem místnosti vybavila produkty Geberit, Hansgrohe a Sanplast.
Pracovnu jsem umístila na konci chodby, přičemž jsem měla na paměti, že oba jsou zvyklí pracovat z domova. Proto jsem před okno umístila velký stůl a naproti stolu jsem umístila křeslo pro hosty resp. pro případné klienty. Blízko stolu jsem navrhla na míru vyrobenou vestavěnou skříň pro uložení dostatečného množství dokumentů. Pro podporu dámy v jejím koníčku, byla do skříně umístěna také televize, kde se může pochlubit digitalizovanými rodinnými fotografiemi. Napravo od dveří byl malý konzolový stůl a další snadno přemístitelné křeslo pro hosty. Stěny kanceláře zdobí také zarámované rodinné fotografie a designové hodiny. Vhodné osvětlení zajišťuje kruhová lampa LED, stropní svítidla Nowodvorski a italská lampa CattelanSeven. Podlaha se vzorem rybí kost je z vysoce kvalitních dřevěných parketových prvků Kaindl.
Z obývacího pokoje lze vstoupit na terasu, vzhledem ke své velikosti je vhodná pro přijímání několika hostů, proto zde byl umístěn velký stůl TectonaGrandisLisbon a 8 křesel TectonaGrandisLisbon. Protože klienti žijí aktivním společenským životem a rádi vaří a grilují, považovala jsem za důležité mít na terase mobilní gril TectonaGrandis Baron.
I zde jsem vyřešila pokládku terasy dlažbou Argenta, se vzorem použitého v interiéru. Pro hosty a majitele domu jsem jako pokračování terasy vytvořila ještě další a větší plochu napravo, kde jsem umístila pohodlnou pohovku a křesla TectonaGrandisVue. Velký důraz jsem kladla také na doplňky, květiny byly umístěny do keramického květináče Haca, jako náladové osvětlení TectonaGrandis designová kostka a oválné lampy . Na terase jsou také elektrické zásuvky, nástěnná a stropní svítidla.
Celkově se mi podařilo vytvořit propracovaný, elegantní, ale funkční dům pro své klienty. “
Krisztina Szilágyiné
interiérová designérka
e-mail: kriszta.design@gmail.com
telefon: +36 20 978 22 95
web: www.krisztaart.hu
facebook: Kriszta Art