ARCHLine.XP 2024 – nové funkce a nástroje

S celkovou automatizací otevírá ARCHLine.XP 2024 novou éru s dosud nevídanými nástroji.

Představuje zásadní inovace v designu s funkcemi AI, jako je automatická transformace půdorysů z obrazových nebo CAD formátů do BIM modelů. Vedle vylepšení stávajících nástrojů, jako jsou výřezy tiskových sestav a příhradové vazníky (nyní jsou k dispozici i nové parametrické modely), představuje nové funkce, jako je ARCHLine.XP 3D Warehouse, možnost měnit velikost a rotovat textury přímo ve 3D, knihovny pro silnice znaky a přidání asistenta ChatGPT AI.

Pojďme se podívat na průlomové funkce, které změní způsob, jakým architekti a designéři přistupují ke svým projektům.

Hlavní novinky ARCHLine.XP 2024:

VYLEPŠENÍ ROZHRANÍ

Vše při ruce !

ARCHLine.XP 2024 přichází s přepracovaným uživatelským rozhraním pro lepší uživatelský zážitek a dostupnost. Nové rozvržení se dotkne především panelu atributů, který se stává multifunkční oblastí s přístupem k nejběžnějším operacím v rámci vybraného pracovního pohledu.


NOVÁ AUTOMATICKÁ VEKTORIZACE

BIM model z rastrového obrázku !

Algoritmus generování byl vylepšen díky nejnovějším dostupným technologiím pro stále přesnější výsledky. Generativní zpracování interpretuje výkres a rozpozná symboly dveří a oken a automaticky generuje kompletní 3D model zdí a otvorových prvků.

Díky ARCHLine.XP 2024 nebyl přechod z jednoduchého obrázku na BIM model nikdy tak rychlý.


PROJEKTOVÁNÍ TZB

MEP modul součástí verze Professional !

BIM nástroje pro projektování TZB. Navrhování rozvodů vzduchotechniky, vody, kanalizace a elektrorozvody. Koordinace a řešení kolizí.
Všechny nástroje MEP (zadávání, dimenzování, kolize …) jsou nyní součástí verze Professional, pro verzi LT je k dispozici modul, který je možno dokoupit.


KOORDINACE MEP

Koordinace MEP a BIM modelu !

Účelem procesu koordinace MEP je zajistit, aby architektonický návrh budovy nezasahoval do uspořádání vzduchotechnických, elektro, vodovodních nebo protipožárních systémů.


GENEROVÁNÍ BIM Z DWG POMOCÍ AI

BIM model z 2D výkresu (DWG, DXF, PDF) !

ARCHLine.XP 2024 automaticky generuje BIM modely z 2D půdorysů díky novým algoritmům generativního zpracování AI. Tento inteligentní nástroj interpretuje 2D výkres a převádí jej na BIM model, čímž urychluje proces kreslení a dává projektantům více času na vývoj návrhových řešení. Celkově lze v závislosti na složitosti návrhu ušetřit s novým algoritmem ARCHLine.XP 2024 několik hodin práce .


IMPORT MRAČNA BODŮ RECAP

Mračna bodů RCS,RCP !

ARCHLine.XP 2024 zlepšuje svou kompatibilitu a podporuje import formátů souborů ReCap, jako jsou RCS a RCP. Velkou výhodou RCS a RCP je, že soubory se otevírají téměř okamžitě.
Tento formát umožňuje uživatelům začlenit do svých návrhů vysoce detailní a přesné reprezentace reálných prostředí.


IMPORT MRAČNA BODŮ LIDAR

3D model z mobilního telefonu !

Dalším vylepšením kompatibility je import mračen bodů vytvořených technologií LIDAR formát LAS (LASer).
Tento formát souboru umožňuje uživatelům vytvářet vlastní mračna bodů budovy nebo objektu a poté je importovat přímo do ARCHLine.XP.
Tyto mračna bodů lze vytvořit pomocí dronu nebo dokonce telefonu, což znamená, že architekti a interiéroví designéři mají nyní dostupný nástroj pro vytvoření 3D modelu staveniště a budovy během několika minut.


CHATOVÝ ASISTENT GPT

Konverzujte s umělou inteligencí !

ARCHLine.XP 2024 obsahuje okno AI ChatGPT, které přináší revoluci ve způsobu, jakým může uživatel mít aktuální informace o funkcích softwaru. Tento panel funguje jako váš osobní asistent a nabízí aktuální informace o nejnovějších funkcích.
Pokud potřebujete pomoc v reálném čase, ChatGPT je připraven vás vést.


NOVÉ RYCHLÉ MOŽNOSTI ORIENTACE TEXTUR

Modifikace textury přímo ve 3D !

Často se stává, že texturu aplikovanou na objekt je potřeba zvětšit, zmenšit nebo otočit. Nový nástroj umožňuje rychle provádět úpravy přímo ve 3D a doprovází uživatele náhledem provedených změn v reálném čase.


ARCHLine.XP WAREHOUSE

Nová cloudová knihovna !

Byl spuštěn nový web „ARCHline.XP 3D Warehouse“. Obousměrné obsahové centrum, kde můžete vyhledávat nebo sdílet položky knihovny v nativním formátu softwaru. Tento nový portál nabízí uživatelům rozsáhlou sbírku objektů a materiálů ke stažení, zdokonalených pro použití v softwaru.


VÝŘEZ

Nové možnosti pro tiskové sestavy !

Výřezy zobrazují části výkresů a pohledy v tiskové sestavě.
V tiskové sestavě mohou být různé výřezy a reprezentovat výňatky z půdorysů, řezů, pohledů, 3D pohledů s měřítky a úrovněmi detailů nebo filtrem definovaným podle potřeby.
Můžete oříznout, změnit měřítko, orientaci nebo typ zobrazení buď na tiskové sestavě, nebo v původním konstrukčním prostoru.


PŘÍHRADOVÝ VAZNÍK

Graficky a snadno !

Nástroj příhradový vazník byl vylepšen o nové 3D ovládací prvky pro vykreslení tvaru přímo v projektu, aniž byste se ztratili v možnostech konfigurace. Vedle toho byl průvodce vylepšen o nové typy.


VARIANTY

Nové možnosti průvodce dveří / oken !

Můžete vytvořit varianty pro dveře a okna, které jsou vytvořené pomocí Průvodce dveří a Průvodce oken, což usnadňuje správu dveří a oken stejného typu. Pomocí variant můžete vytvářet skupiny prvků, které jsou nějakým způsobem totožné, ale přesto mají například různé velikosti.


ŠAMBRÁNY

Další vylepšení šambrán !

Do šambrán otvorových prvků, znázorněných na půdorysu, lze přidat šrafování. Touto volbou lze ještě více zpřehlednit půdorys a snáze rozlišit prvky.


DOPRAVNÍ ZNAČENÍ

Komunikace snadno a pohodlně !

Dopravní značení stažené z ARCHLine.XP Warehouse je umístěno v projektu tak, aby vytvořilo realistické komunikace. Pokud chcete do svého projektu umístit vlastní dopravní značení, můžete si také vytvořit vlastní vzory a použít je.


ŠTÍTKOVÁNÍ

Nová funkce pro tvorbu dokumentace !

Díky tomuto novému nástroji pro tvorbu dokumentace je možné aplikovat progresivní číslování (čísly nebo písmeny) na entity modelu. Jednoduše vyberte prvek ve výkresu a umístíte štítek podle potřeby na pracovní ploše.


ZAKONČENÍ VRSTEV ZDI

Nové možnosti ukončení sendvičových zdí !

Můžete určit, jak bude každá vrstva sendvičové zdi zakončena. Pokud sendvičová zeď není připojena k jiné zdi, můžete zakončení vrstev upravit samostatně.


IES OSVĚTLENÍ

Realistická světla v renderu !

Vylepšený renderovací engine v ARCHLine.XP 2024 nyní také podporuje běžně dostupná světla IES. Tato funkce dále vylepšuje realistický vzhled již známých vysoce kvalitních renderovaných obrázků.

Scéna se světly IES

Scéna s bodovými světly

Předchozí verze

Zde můžete prozkoumat jak vyvíjíme náš program a o jaké funkce resp. nástroje byly obohaceny předchozí verze ARCHLine.XP :