Nők Lapja (časopis pro ženy) je v Maďarsku velmi oblíbený týdeník, dostupný jak v tištěné, tak i digitální podobě. Do magazínu se opět vrátila oblíbená série článků „Navrhujeme“, tentokráte s projektem Andrey Sallak. Úchvatné animace vytvořené pomocí ARCHLine.XP LIVE poskytují inspiraci pro domácí úpravy a vysněné domovy.
Video integrované s QR kódem Nők Lapja můžete sledovat na našem blogu jediným kliknutím! Prozkoumejte ty nejkrásnější domovy a staňte se součástí tohoto vzrušujícího a kreativního světa!
Popis projektu
U kondominií se bohužel často setkávám s půdorysy, které se vyloženě rodí z nouze. Jsou plné kompromisů, jejich dispoziční řešení je nevýhodné a jejich prostorové využití není optimální. Přehodnocení a přepracování těchto prostor je skutečnou výzvou.
Tento byt o rozloze 67 m2 má několik nevýhod. Jeho hlavním nedostatkem je, že i když jde o rohový byt, má pouze dvě okna, takže je obtížné zajistit dostatek slunečního světla v celém bytě. Podivný tvar ložnice je dán i jejími proporcemi. Protože je u okna velmi úzká, není možné sem umístit manželskou postel. Je tedy nutné místnost rozšířit dále dozadu. Do prostoru před oknem lze umístit pouze pracovní prostor. Dva vchody do místnosti jsou zbytečné. Koupelna je malá a není zde místo pro pračku.
Měnící se potřeby
V současné době byt obývá pouze mladá slečna. Pro jednu osobu je byt funkční. Jak se však životní situace mění, je třeba byt přizpůsobit novým potřebám a očekáváním. Funkční změny v ideálním případě nevyžadují kompletní rekonstrukci, ale v tomto případě, aby byl byt dlouhodobě funkční, se tomu nelze vyhnout.
Nový půdorys
Majitelka bytu připouští, že by se mohl zvýšit počet obyvatel, mohou se nastěhovat stárnoucí rodiče nebo dokonce partner. Proto by byla potřeba další ložnice, ale zároveň musí zůstat společný obývací pokoj. Podlahová plocha by byla stále vyhovující, ale nedostatek oken věc výrazně komplikuje. Prostor je nutné překreslit a prozkoumat, jaké uspořádání by bylo praktičtější.
Netradiční prostory
V současné ložnici jsou prostory, které je možné využít, takže optimalizaci zahájíme zde. Klíčem je neobvyklý nápad: odpoutejme se od pravých úhlů !
Otočení stěny o 45 stupňů poskytuje novou perspektivu, tím je možné přiblížit postel blíže k balkónu a ještě nám zbyde prostor pro šatní skříň.
Musíme najít místo i pro druhou ložnici, ale kvůli nedostatku oken není možné vytvořit samostatný pokoj. Dobrým řešením by však mohl být pohodlný kout na spaní. Ten nahradí současnou kuchyň, kterou lze oddělit dvěma prosklenými posuvnými dveřmi, rovnoběžnými s novými stěnami. Prosklené dveře budou vybaveny vnitřními žaluziemi pro noční dobu.
Srdce bytu
Nová kuchyň se přesouvá do středu bytu a umožňuje propojení instalace s koupelnou. Kvůli zkoseným stěnám je tvar kuchyně také netradiční, ale pro jídelní kout je to perfektní místo. Lesklá, modrozelená čela nábytku ladí s celkovým barevným řešením bytu.
Cesta světla
Nejdůležitějším úkolem je přivést ze dvou oken do bytu co nejvíce světla. Proto jsem na více místech umístila okna z katedrálového skla. Ty ve stěně ložnice osvětlují obývací pokoj (na noc lze zevnitř zakrýt žaluziemi) a spací kout je přirozeně zalitý slunečními paprsky. Světlo se dostává i do kuchyně a ani v předělané a zvětšené koupelně nebude tma, díky oknům orientovaným do šatny a kuchyně.
Teplo domova
Vzhledem ke svému novému tvaru se nejzajímavější částí bytu stává obývací pokoj. Důsledně navržené roviny stěn umožňují neobvyklou podívanou – krb na bioetanol zvyšuje standard prostoru. Za jedinečnou otočnou pohovkou je dokonce koutek pro domácí pracovnu.
(Původní článek si můžete přečíst v Nők Lapja 38.)
Andrea Sallak, Interior designer
Mobile: 36-30-911-9385
Facebook: https://www.facebook.com/sallakandrea
e-mail: sallakandreainterior@gmail.com