Oživení obchodních prostor podél hlavní silnice jako bistro – Designérka: Andok Zsuzsanna

Budova v Tamási (lázeňské město v blízkosti Balatonu), hned vedle hlavní silnice 65, byla původně autoservis a myčka aut, později byla provozována jako prodejna použitého nábytku. Nyní na základě návrhů vytvořených v programu ARCHLine.XP naší uživatelkou, designérkou a návrhářkou interiérů Zsuzsanna Andok, oživuje jako Bistro 65 .

„Důležitým aspektem při návrhu bistra bylo, že za jeho názvem návštěvníci očekávají rychlé, ale kvalitní občerstvení. Pro vnější vzhled bylo cílem zachovat původní konstrukční prvky budovy – kovovou střešní konstrukci, nosný rám a montážní jámu – a použít je jako designový prvek. Hlavní pohled proto směřuje na bývalou montážní jámu zakrytou pochozím sklem, kde jsou umístěny osvětlené nepoužívané motorky.

Pro přizpůsobení stylu a vzhledem k intenzivnímu používání bude na podlaze dlažba s imitací dřeva podobná parketám, a pro vizuální oddělení prostoru před pultem a v komunitním prostoru je vedle lavic uspořádaných do boxů umístěna černobíle vzorovaná cementová dlažba. Kvůli jednotnosti získaly tento styl pokládky také toalety, na podlaze dlažba s imitací dřeva a na stěně kolem umyvadel cementový obklad, doplněný bílými obklady v metro stylu. 

Z důvodu snížení nákladů nemají stěny cihlový obklad po celé ploše, ale pouze do výše pasu, čímž vznikne rozložený efekt. Nezakryté plochy mají tmavě tmavě šedou barvu. Viditelná kovová konstrukce a rámy otvorových prvků jsou černé. Digestoř a potrubí vzduchotechniky zůstávají také viditelné s původním kovovým materiálem, jako prvky tohoto stylu.

Osvětlení a dekorace jsou z recyklovaných materiálů, dřevěných trámů, jednotlivých dílů jízdních kol a motocyklů. Jednotlivé obrázky na stěnách reflektují život v Tamási: práce v cukrovaru, kapela Omnia, zemědělské práce, espreso, vinotéka, kadeřnictví. 

Cílem bylo vytvořit v Tamási takové pohostinství, kde v uspěchaném světě mohou příchozí – sami nebo se skupinou přátel – strávit kvalitní čas, dát si třeba jen kávu nebo oběd, nebo zde zůstat celý večer. 

Terasa u vchodu nabízí rychlé občerstvení v zimě i v létě. Zelená stěna z rostlin do jisté míry izoluje hluk z hlavní silnice a stíní v letních vedrech. V obslužném prostoru čeká za mohutným pultem na návštěvníky různé občerstvení – nápoje, sendviče, grilovaná jídla, a díky horkovzdušné troubě budou v nabídce i BBQ jídla. Zde – v souladu s uspěchaným světem – je možné vybrané jídlo konzumovat naproti u barových pultů. 

Toalety jsou separovány od ostatního prostoru mechovými stěnami a policovou knihovnou. Kromě oddělení prostoru slouží mechová stěna také k dekorativnímu účelu – přináší do průmyslového prostředí vždy zelený povrch a nevyžaduje ani péči. Nad nimi je velká obrazovka, která zobrazuje atrakce Tamási, ale během sezóny lze sledovat i fotbalový zápas.

Kulečník a šipky ve společných prostorách, stejně jako retro automat, čekají na ty, kteří hledají odpočinek. Odtud se směrem dozadu rozprostírá terasa, kde bude na podélné straně budovy vytvořena bowlingová dráha.

Andok Zsuzsanna návrhářka interiérů,
telefon: +36 20 772 8166
e-mail: azdesign@azdesign.hu
web: www.azdesign.hu