POPARTOVÝ RÁJ – RODINNÝ DŮM V KOUZLE BAREV

Absolventský projekt interiérového designu od Évy Gáspárné Szebenyi.
Překvapivý interiér, kde se pop-artový styl setkává se světem Disney!

Úvod

Jmenuji se Éva Gáspárné Szebényi, promovala jsem jako interiérová designérka v červnu 2023. Jako fotografka pracuji 20 let. Jednou z nejdůležitějších věcí v interiérovém designu je mít správné prostorové vidění a prostorovou organizaci, vzhledem ke své původní profesi cítím, že toto mohu využít jako výhodu. O ARCHLine.XP jsem se dozvěděla během studia a od té doby se učím. Je skvělé, že mohu prezentovat přesný obraz svých představ a plánů, a že se do takového virtuálního domova může vcítit každý.

Popis projektu

Dům se nachází v Győrzámoly (Maďarsko), v jedné polovině nově postaveného dvojdomu. Dvojdomy jsou odděleny prostornými parkovišti, takže každý z domů má svůj vlastní životní prostor. Moji klienti, pár středního věku s ročními dvojčaty, se stěhují do bytu o velikosti 93,46 m2. Naštěstí prarodiče bydlí blízko rodiny a dokážou hodně pomoci s těmi nejmenšími, takže maminka, která je interiérová designérka, může klienty přijímat doma, otec pracuje v rodinném obchodě s potravinami.

Protože rodina miluje odvážné a velkolepé zařízení, rozhodli jsme se při zařizování interiéru zvolit styl Pop-Art. Dávali jsme pozor, abychom jsme se vyhnuli grandiózním a zároveň někdy děsivým předmětům, které jsou typické pro tento styl, a velmi odvážným barvám, protože v domácnosti žijí malé děti. Hlavním směrem se proto stal svět kreslených filmů, kombinující undergroundovou atmosféru s mixem kovu, skla a cihlového zdiva. Dala jsem si záležet na použití parket mimo koupelny, aby děti, které se učily chodit, byly v bezpečí.

V původním plánu byla vlevo u vstupních dveří koupelna a WC, ty jsem přemístila naproti vchodu, abych pro maminku vytvořila pohodlnou kancelář, kde by mohla přijímat své klienty. Za důležité jsem považovala mít kancelář hned u vchodu, aby klienti nemuseli přecházet přes byt a aby obytný prostor rodiny mohl zůstat soukromý. Vzhledem k tomu, že popartový styl je to, v čem se maminka, interiérová designérka, cítí nejpohodlněji, zvolila jsem v této místnosti odvážnější výmalbu a barevné schéma. Kancelář je umístěna v prosklené „kleci“, jejíž roh je zaoblený směrem do chodby. Zčásti kvůli extravagantnějšímu vzhledu, aby zákazníci cítili styl interiérového designéra, jakmile vstoupí do bytu, a zčásti také pro funkční usnadnění života s dvojčaty, neboť i protější strana vestavěné skříně je zaoblená, v symetrii se sklem. Díky tomu jsou každodenní přípravy a oblékání dvojčat – zejména v chladných obdobích – pohodlnější, prostornější a použitelnější. Průhlednost skla zvětšuje prostor, umožňuje mamince v klidu pracovat a plánovat a zároveň i dohlížet na děti, když zde nejsou žádní klienti. A když klienti přijdou, sklo lze stisknutím tlačítka změnit na opalizující, takže schůzky jsou intimnější.

Velkou vzdušnou místnost vpravo od vstupu jsem při zachování nosných zdí ponechala jako společný funkční prostor, takže je zde umístěn obývací pokoj, jídelna a kuchyně. Kuchyň je od jídelny oddělena prosklenou stěnou s kovovým rámem. Vzhledem k tomu, že tatínek je hobby cukrář, cítila jsem, že je důležité vytvořit nejen široký velký ostrůvek, jehož okraje jsem zaoblila tak, aby odpovídal tvaru matčiny pracovny a umožňoval bezpečný přístup i malým dětem, ale také prosklenou stěnu, která má dvojí funkci. Jednak ladí i se stylem pracovny, která se stala hlavním prvkem domu, a slouží i jako dělící stěna, za kterou se manžel může věnovat svému cukrářskému umění. V kuchyni dominují světlé barvy, které zdůrazňují barevné obklady stěn s komiksovým vzorem.

V jídelně a obývacím pokoji dostaly vedle černých a cihlových zdí větší roli barevné kožené sedací soupravy a křesla, které přinášejí svět metra a podchodů do společného prostoru. I zde byla stěžejním hlediskem přítomnost malých dětí a zvolila jsem uzavřené skříně pod televizi a v jídelně. Černobílý komiks na protější stěně rámuje prostor a propojení kuchyně s jídelnou.

Z obývacího pokoje se vrátíme na chodbu, kde se vpravo nachází toaleta pro hosty. Zde jsem zvolila dlaždice tmavé barvy, aby se daly snadno udržovat v čistotě. Plynový kotel, který zajištuje vytápění, jsem v místnosti umístila do velké dvoukřídlé skříně, aby nerušil celkový vzhled. Zde jsem našla prostor pro pračky a sušičky, a navrhla hlubokou vestavěnou skříň pro čtyřčlennou rodinu. I zde se klienti setkají se zábavným a provokativním stylem páru, když se na ně při pohledu do zrcadla ohlédne opice v podobě obrázku.

Vedle v koupelně je také komiksový svět v podobě obkladů a cihlové zdi na protější stěně. Při návrhu byly opět hlavním hlediskem děti, proto jsem vedle sprchového koutu umístila i prostornou vanu. Ty jsem umístila do vzdušného prostoru, odděleného prosklenou stěnou od toalety u vchodu a dvou koupelnových skříněk s umyvadly, které jsou také zaoblené, jako mnoho jiných věcí v bytě.

Dvě ložnice, jednu pro rodiče a druhou pro děti, jsem umístila na konec bytu. V ložnici rodičů byly hlavní pozorností barevné obrázky a doplňky. Navrhla jsem unikátní šatní sestavu s rohovým toaletním stolkem a pracovním koutkem pro manžela, aby mohl plnit své administrativní úkony vyplývající z rodinné firmy.

Návrh dětského pokoje jsem si nechala na konec, i když základní myšlenku s kreslenými příběhy mi dala právě tato místnost. Hodně jsem přemýšlela, jak extravagantně zařídit jednoletá dvojčata, když jsem si vzpomněla na dvojici myší Mickey a Minnie, stejně jako děti tvoří dvojici chlapec a dívka. A kreslený svět se hodí ke stylu Pop-art, takže jsem tento design vymyslela přes děti. V dětském pokoji je chlapecká postel černobílá, holčička má postel červenobílou. V pohádkách se hodně používá i modrá a žlutá barva, tak jsem je použila také. Ve stropním podhledu jsem vytvořila výřez ve tvaru hlavy myši, kterým prochází LED pásek, který vám může pomoci v noci usnout.

Éva Gáspárné Szebenyi

Kontakty:

Mobil: 06-20-488-2800
web: https://www.szebenyieva.hu/
e-mail: info@szebenyieva.hu