Praktická přestavba dvou dřevostaveb – Designérka: Brigitta Molnár

Brigitta Molnár počátkem března vystudovala uměleckou školu Szimultán v Budapešti v oboru nábytek. Ve svém blogu prezentuje dvě práce ze zkoušky, dřevěnou chatu a moderní dřevostavbu.

„Naším prvním úkolem byla rekonstrukce dřevěné chaty v Csopak (letovisko u břehu Balatonu). Klientem je jedinečná farmaceutka, kineziologička ve věku kolem 40 let, jež provozuje svoji praxi v moderní dřevostavbě, která je umístěná na stejném pozemku (to byl náš druhý úkol). 

Cílem renovace bylo, aby dřevěná chata přestala fungovat jako rekreační chata, ale jako dlouhodobě obyvatelný dům. Během přestavby byla vyměněna okna, obklady, celé vybavení a schodiště. Podle požadavků zákazníka byly obvodové stěny zatepleny. V interiérech včetně podlah jsem použila teplé barvy. Specifickým přáním byla rozkládací pohovka v obývacím pokoji, která slouží i jako postel pro hosty. 

V půdorysu nedošlo k žádné velké změně, pouze jsem zrušila boční příčku kuchyně, takže se fyzicky spojila s prostorem obývacího pokoje. To bylo způsobeno hlavně nedostatkem místa. Na příčce, kde byly umístěny dveře, je nyní prosklení, které dává více světla také do chodby. V podkroví byla odstraněna dřevotříska. Protože světlá výška a podlahová plocha chaty nebyly příliš velké, musely být využity všechny možnosti skladování. Proto byla pod schody umístěna jedinečná vestavěná skříňka a v podkroví (kde je mimochodem jen ložnice a „šatník“) byly podél napojení střechy s podlahou vyrobeny nízké vestavěné skříňky s posuvnými dvířky. 

Celý styl domu se vyznačuje etnickými bohémskými motivy, zemitými tóny a mnoha dřevěnými materiály. Bylo tak dosaženo velmi blízké atmosféry, která také hraje velmi důležitou roli v životě zákazníka.

Na pozemku je spolu s dřevěnou chatou moderní dřevostavba, kterou by klientka chtěla mít ordinaci a přijímat pacienty. Tato nová dřevostavba původně sloužila jako menší penzion, takže prostory jako toaleta nebo kuchyň zde byly. 

Také zde ale byla nutná menší změna designu, protože v původním stavu byly dva samostatné vchody do kuchyně a do místnosti uvnitř domu nebylo možné projít. Toaleta měla přístup z místnosti.

Na novém půdorysu je vchod, kterým vstupujeme do čekárny spojenou s kuchyňským koutem. Odtud je také vstup na toaletu a do ordinace. 

Doktorka však rozhodně chtěla umístiti do ordinace skříňky a komody pro bylinky, bylinné čaje, aromatické oleje potřebné pro léčbu pacientů. Mimo to je zde umístěna houpací síť, postel a stůl se dvěma židlemi.

Přizpůsobila jsem obklady, barvy, vzory, materiály, stejně jako dekorativní doplňky lékařskému bohémskému stylu, od kterého se očekává, že pomůže pacientům získat pozitivní energii. “

Brigitta Molnár

e-mail:  molnarbrigi@gmail.com
telefonní číslo: +3630 467 9160