Případová studie: Jak přechod na BIM ovlivnil moji práci

Seznamte se s Robertem Kriegerem, specialistou v oblasti pracovní bezpečnostní techniky a klinického inženýrství. Roberto Krieger pochází z Blumenau / SC v Brazílii a je aktivní od roku 1982. Podílel se na velkých projektech, jako je realizace jednoho z největších zábavních parků v Latinské Americe, Beto Carreiro World.

V níže uvedeném rozhovoru pan Krieger vypráví o tom, proč začal používat ARCHLine.XP a jak přechod na BIM ovlivnil jeho práci.

Během svých 39 let profesionální činnosti jsem pracoval v několika společnostech jako elektroinženýr, podílel jsem se na implantaci zábavního parku Beto Carrero World v letech 1991 až 2008. Od roku 2010 pracuji hlavně v oblasti výstavby nemocnic. Vedle svých profesionálních aktivit v různých společnostech jsem od roku 1984 provozoval svou inženýrskou kancelář (Krieger Engenharia e Arquitetura).

Na začátku jsme používali papír a pera různých tlouštěk, abychom transformovali naše nápady do skutečných projektů! CAD jsem začal používat v roce 1991, který stále běží na operačním systému DOS. Naštěstí díky technologickému pokroku začala CAD řešení automatizovat mnohé úkoly, které jsme dříve prováděli ručně. Nejprve jsem přešel na ZWCAD a nedávno jsem začal používat také ARCHLine.XP.

Mezi mé inženýrské činnosti patří kromě vývoje projektu také poradenské služby, inspekce a certifikace nízkonapěťových elektro zařízení a analýza kvality elektrické energie. Konkrétně v oblasti mých projektů není téma elektrotechniky to hlavní, protože tomu vždy předchází architektonický návrh. Pomocí architektonického projektu se snažím identifikovat potřeby každého prostředí a/nebo sektoru a kdykoli je to nutné, konzultovat koncového uživatele instalace s cílem zajistit bezpečnost, pohodlí a spolehlivost.

Zahájení používání BIM pro projekt je pro mě obrovským krokem při hledání lepší kvality s lepším využitím prostor a snížením stavebních a instalačních nákladů. Na první pohled se může zdát, že tyto metody jsou pro nás zde, v Brazílii, nedostupné a je pravdou, že kolísáme s používáním této technologie, ale je zásadně důležité, že všichni odborníci pracující v oblasti těchto projektů začínají vážně uvažovat o přijetí této metodiky.

Největší výhodou pro klienta, když je projekt vyvíjen v BIM řešení, je umožnit lepší vizualizaci toho, jak bude vypadat práce, kterou dělá. Umožní úpravy i při vývoji projektu, aniž by bylo nutné během provádění díla rušit, modifikovat nebo přidávat další prvky. To lze provést pouze v případě, že jsou všechny komponenty projektu dobře organizované a plně parametrické.

Čím větší podrobnosti, tím lepší výsledek pro koncového zákazníka. S dostatečnými podrobnostmi bude klient schopen vyhodnotit, který je nejlepší model povrchových úprav pro elektrické instalace, jako jsou vypínače a zásuvky. Před skutečným dokončením instalace může být představeno několik verzí. S postupem práce dojde ke snížení nákladů a doby dokončení.

Moje první zkušenost s BIM byla s ARCHLine.XP, který mi představila společnost TotalCAD ​​zabývající se distribucí softwaru.

Důvod, proč jsem hledal BIM program, je ten, že jsem se chtěl obeznámit s nezvratným trendem v architektuře a projektování. Před časem jsem přemýšlel o tom, že se tuto technologii začnu učit, ale vždy jsem narazil na překážky jako: Jak se naučím používat tento program? Nejznámější a nejrozšířenější BIM software měl ceny nekompatibilní s mojí činností a profesionálními potřebami! Pak jsem se na webináři objevil verzi ARCHLine.XP LT.

Mezi prvním setkáním s programem a jeho zakoupením uplynulo méně než 30 dní. Aniž bych někdy takový program použil, získal jsem veškerou podporu od týmu TotalCAD, online podporu, videohovory, zasílání návodů a pokynů, kdykoli jsem o to požádal. Rozhodujícím faktorem pro použití Archline byl den, kdy klient požadoval rozpočet projektu pro malý operační sál a stanovil, že projekt musí být kompatibilní s BIM.

Mým prvním projektem využívající ARCHLine byl vývoj konstrukce pro instalaci vybavení v nemocničním zařízení. Měli jsme omezený prostor pro distribuci různých částí vybavení v technické oblasti a potíže s porozuměním konstrukce ve 2D výkresu mě vedla k vytvoření této konstrukce pomocí ARCHLine.

Následně jsem vytvořil projekt elektrické rozvodny, aby klient mohl získat představu jak bude vypadat fasáda jeho budovy.

Archline je snadno naučitelný software, protože je velmi intuitivní. Některé aspekty, které významně přispívají k hladkému učení:

  • Vynikající podpora, kterou nabízí TotalCAD, s dostupností základního kurzu, snadný přístup k profesionálům podpory pro objasnění pochybností, včetně online podpory prostřednictvím konkrétní aplikace nebo videokonference;
  • Možnost importovat bloky a projekty z jiných formátů BIM a používat je v ARCHLine.XP;

Interakce mezi ARCHLine.XP a dalším softwarem, jako je Sketchup, umožňující import a export projektů a 2D bloků. Víme, že se jedná o funkci, kterou jiný BIM software nemá nebo neumožňuje jeho provedení s jednoduchostí a snadností jako ARCHLine.XP.

Pro mě je největší výhodou použití BIM, možnost vizualizace při tvorbě nového projektu v reálném čase, možnost realizace kompatibility mezi různými inženýrskými modalitami s architekturou, což snižuje potřebu úprav během realizace projektu . Úplný a podrobný výkaz materiálů, které budou použity při provádění prací , a dokonce provést budoucí řízení preventivní a prediktivní údržby.

Nyní používám dva produkty: ZWCAD a ARCHLine.XP LT. ZWCAD používám k vývoji výkonných projektů tradičním způsobem. Použití ARCHLine.XP je spojeno s prezentací projektů, což je trend, který je v mé práci čím dál tím více důležitější. Použití ZWCAD jako základ pro vývoj projektů v řešení BIM, v tomto případě Archline, umožňuje rychlou a snadnou transformaci 2D projektu do 3D modelu.

Vlevo vidíme sestavu připravenou v ZWCAD, vpravo projekt pro elektrická zařízení, vytvořený v ARCHLine.XP

ARCHLine.XP je velmi intuitivní a snadno se učící software, existuje mnoho zkratek a podrobností, zejména nastavení a vytvoření vlastní knihovny, která ode mě bude vyžadovat více času na úplné pochopení. Abych shrnul své zkušenosti s učením, použiji citát, který se mi opravdu líbí a při všech svých činnostech ho používám jako příklad. Mimo to, že je celkem významný, měl jsem příležitost setkat se a pracovat s autorem: „Malou překážku překonáte, velkou obejdete. Tajemstvím úspěchu v životě je vytrvalost “(João Batista Sérgio Murad – Beto Carrero). Pokud jde o používání Archline, jsem stále ve fázi překonávání překážek a udržování vytrvalosti! Naštěstí se mohu spolehnout na vynikající podporu, kterou nabízí TotalCAD, s dostupností základního kurzu, snadným přístupem k profesionálům podpory při zodpovězení otázek, včetně online podpory prostřednictvím konkrétní aplikace nebo videokonference.

Původně publikováno v portugalštině společností TotalCAD. Článek naleznete zde.

Už jste vyzkoušeli ARCHLine.XP?
Což takhle se nechat inspirovat Robertem a stáhnout si software na 30 dní zdarma?