Vytvoření dobrého fotorealistického obrázku není totéž jako stisknutí tlačítka. Musíte se naučit zacházet se světly a stíny, musíte znát fyzikální vlastnosti materiálů, musíte najít ideální úhel pohledu a postupně budovat fotorealistický obraz, který vypadá realisticky.
Průvodce v tomto článku je se týká ARCHLine.XP 2021. Pokud používáte starší verzi ARCHLine.XP, může se uživatelské rozhraní (ale i výsledky) výrazně lišit.
Níže popsaný průvodce má být nápomocen začátečníkům a ukázat vám hlavní kroky. Vedle níže uvedené metody existuje mnoho dalších způsobů, jak dosáhnout požadovaného vysoce kvalitního fotorealistického obrázku. Dobrý rendering je kombinací mnoha nastavení, které lze zničit i nesprávným nastavením hodnoty. Cvičení dělá mistra, je zapotřebí se hodně učit, zkoušet, testovat a experimentovat.
Prostřednictvím inovovaného renderovacího modulu ARCHLine.XP 2021 můžete vytvářet atraktivní, realistické obrázky pomocí řady níže uvedených kroků.
- Používejte hladiny. Architektonické prvky, velký nábytek, světla a další objekty by měly být v samostatných hladinách.Nastavte 2–3 perspektivní pohledy, ze kterých lze scénu dobře prezentovat. Doporučené hodnoty: Pozorovatel a bod pohledu v jedné výšce (mezi 1,10 – 1,30 m), úhel pohledu mezi 60-75 stupni.
- Nastavte pozici jasného dne. Zapněte stíny, abyste zobrazili čisté stíny.
- Proveďte opravy. Spusťte rychlý rendering a pokud se vám scéna nelíbí, hledejte novou denní pozici.
- Vypněte určité hladiny tak, abyste získali pouze architektonický model. Zobrazeny by měly být pouze zdi, desky, stropy, dveře, okna a případně střecha, pokud jsme v podkroví. Budou to ve scéně velké plochy, takže musíte nejprve nastavit jejich zobrazení.
- Pomocí drag-and-drop jim přiřaďte renderovací styly jako výchozí bod.
- Zapněte hladiny, které obsahují velké prvky, a proveďte stejné přiřazení.
- Přistupte k charakteristickým prvkům (např. krb, pohovka, stůl, kuchyňská linka atd.) a spusťte první skutečný rendering. Nízké rozlišení (max. 800x600), v režimu I03, s nízkou vzorkovací frekvencí světla (max. 24). Obrázek bude obsahovat trochu šumu, ale jedná se o zkušební rendering, podle kterého budeme posuzovat. Za 1-2 minuty tedy získáme kvalitní obrázek blízký konečnému vzhledu vybraného detailu. Upřesněte vlastnosti materiálové textury, pokud se vám výsledek nelíbí. Jas, odlesk a lom světla, upravujte jako první. Nové nastavení vždy zkontrolujte novým renderingem.
- Otevřete scénu a zaměřte se na úpravu bílých stěn. Faktor zrcadlení vypnutý, Lom světla (IOR) 1, Jas mezi 0,5-0,8.
- Parkety obvykle vyžadují hodně experimentování. Použijte Faktor zrcadlení, ale ne nadměrný, Lom světla by měl být relativně vysoký 1,6 – 1,8, Rozmazání obrazu je minimální.
- Zaměřte pozornost na kovy a tkaniny. Znovu přistupte k vybranému objektu a podle potřeby opakujte krok 8. Tkaniny těží z použití bump mapování. Faktor zrcadlení (0,4) a Lom světla (3-4) u kovu jsou obecně vysoké.
- Zapněte světla vhodná pro scénu. Umělé osvětlení a koordinovaný účinek slunečního světla, bude dostatečně jasný.
- Pokud zatím vše probíhá podle očekávání, zapněte hladiny, které obsahují všechny ostatní prvky.
- Spusťte interiérovou scénu I03 s plným nastavením při mírně vyšším rozlišení (1280 * 720) pro poslední testovací rendering. Vzorkování světelného zdroje musí být 64.
- Pokud jsou výsledky dobré, nastavte vysoké rozlišení (Full HD, 1920 * 1280 nebo vyšší, je-li to nutné) a zvyšte Vzorkování světelného zdroje (alespoň 64, ale může být i 128) a spusťte finální rendering. Klidně jděte na kávu, bude to trvat alespoň 20 – 30 minut. Čím více světelných zdrojů, tím je delší doba renderování.
Každý, kdo sleduje výše uvedený pracovní postup, bude jistě schopen generovat vysoce kvalitní fotorealistický obraz. Tento krátký průvodce samozřejmě nemůže pokrýt všechny případy, rendering je proces, který vyžaduje hodně učení a experimentování v jakémkoli renderovacím softwaru.
Výsledkem však bude úsměv na tváři zákazníka, takže to určitě stojí za to.