UMĚNÍ SVĚTLA A SCENÉRIE POMOCÍ ARCHLine.XP

ROZHOVOR S CYRILLE CHABERT:
KDYŽ SE UMĚNÍ SVĚTLA A SCENÉRIE SETKÁ SE SÍLOU ARCHLine.XP !

Seznamte se s Cyrillem Chabertem, profesionálem na eventové akce, který necelý rok vytváří digitální 3D projekty pomocí programů rodiny ARCHLine.XP. 
Ponořte se do jeho inspirativní cesty a zjistěte, jak používá BIM software ARCHLine.XP a ARCHLine.XP LIVE!

Představení Cyrilla Chaberta

Cyrille Chabert začal svou kariéru jako režisér osvětlení v divadlech a operách asi před 30 lety. Postupem času ho jeho profese zavedla na různé zájezdy napříč Francií a Evropou.

Začal se brzy zajímat o vytváření návrhů, které zpočátku kreslil ručně. Na konci 90. let začal pracovat s 3D softwarem jako Wysiwyg a Capture Sweden (jehož byl beta testerem), který umožňoval zobrazování obrázků pro přípravu eventových události v reálném čase.

Jeho práce zahrnovala především světelnou projekci založenou na přirozeném světle a plány jevištních instalací, vše v souladu s požadavky show.

S postupem času a přibývajícími zkušenostmi zaujal své profesní kolegy tím, že vedle osvětlení zvládá navíc vytvořit i plány. Před 30 lety jen velmi málo lidí používalo počítačem generované návrhy. Trvalo to spoustu času a ne vždy se dosahovalo optimálních výsledků!!

Rychle se začal zajímat o počítačem podporované navrhování. Rozpoznal potenciál tohoto nástroje: efektivní výsledky, možnost kdykoli provádět změny a tvorba přesných finálních dokumentů.

Od ředitele osvětlení po technického ředitele

Zatímco se pan Chabert stále zabýval scénografií a světelným designem, zhruba patnáct let pracoval jako technický ředitel, vytvářel montážní plány a pracoval pro různá divadla v Paříži i jinde, v závislosti na poptávce a turné.

Angažoval se také v technických režijních službách. Dnes se jako freelancer na jihu Francie věnuje event managementu.

Zachycení projektu Cyrille Chabert „mezinárodní svatba“ pomocí ARCHLine.XP LT

V poslední době pracoval na projektech pro svatby, včetně mezinárodní svatby s významným rozpočtem.

Jeho hlavní činnost je však zaměřena spíše na firemní akce (konference, semináře apod.), a to jak pro zahraniční firmy, tak soukromé akce. Pravidelně je vyhledáván produkčními společnostmi pro řízení technických aspektů akcí.

Vyzpovídali jsme Cyrilla Chaberta, který používá ARCHLine.XP a ARCHLine.XP LIVE necelý rok a který vytváří působivé projekty i bez formálního školení. Níže naleznete jeho názor na tento software a také představí některé své úspěchy.

Pro začátek, jaké jsou podmínky pro vaší činnost?

„Prvním požadavkem je umět načíst soubory DWG, abych mohl snadno pracovat s různými účastníky projektu.

S AutoCAD® jsem nebyl úplně spokojen, protože jsem chtěl mít možnost přímého vykreslování ve 3D, abych se vyhnul nutnosti samostatného modelování, přidávání materiálů atd.

Dále mám také požadavek na rychlost:

  • Například budu požádán, abych na další den udělal prezentaci, aniž bych zacházel do podrobností, abych zjistil, zda projekt nebo nápad lze v daném místě realizovat… V takových případech mohu předkládat návrhy poměrně rychle!
  • Dalším aspektem je, že někdy je potřeba provést rychlé změny v dispozici nebo prezentaci, podle toho jak projekt postupuje..“

 

Používáte funkce správy osvětlení v ARCHLine.XP a ARCHLine.XP LIVE?

„Ano, naprosto, podle skutečnosti jsem vytvořil a sdílel video na LinkedIn pro projekt v Monackém knížectví. Nastavil jsem ho v reálném čase od 18:30, což odpovídalo skutečnému venkovnímu osvětlení a pak ve videu sledujeme soumrak se zajímavějšími světelnými efekty.

Vzhledem k tomu, že pocházím z osvětlovacího oboru, je to věc, na kterou jsem dost citlivý, jak z hlediska provedení, tak hlavně proveditelnosti. S osvětlením můžeme někdy dělat cokoli a být kreativní, ale ne vždy je to technicky dosažitelné.

Prostřednictvím tohoto videa jsem pracoval v reálném čase s určitými hardwarovými limity, RGB a LED limity. Bylo však pro mě příjemné překvapení, že i když ARCHLine.XP není speciálně navržen pro osvětlení, výsledek byl velmi pěkný a realistický.

Po troše úprav v ARCHLine.XP LIVE, na projektu exportovaným z ARCHLine.XP LT, výsledek fungoval velmi dobře a byl blízko realitě! Je to skutečně záruka úspěchu a jistoty: prodáváme něco, co je proveditelné!“

 

Jak ARCHLine.XP a LIVE splnily vaše potřeby?

„Software bez obtíží vyhověl mým potřebám při provádění výkresů, jednoduše díky kompatibilitě importu a exportu souborů. To mi umožňuje pracovat přímo ve 3D. Většinou používám jednoduché soubory DWG, do kterých importuji své nástroje a knihovny pro umístění prvků do scény.

Šetřím čas jednorázovým vytvořením modelu a nastavením scény pomocí ARCHLine.XP LT.

Projekt „recepční místnost“ od Cyrille Chabert s ARCHLine.XP LT

Následně, pokud si klient přeje realističtější pohled na projekt s 3D renderem, průběhem denního osvětlení, prostředím… používám ARCHLine.XP LIVE. Ale není to automatické, protože to vyžaduje více času a úsilí.

Dříve jsem měl tři kroky: 2D, 3D a 3D s materiály, ale nyní mám pouze jeden nebo dva kroky s přímým 3D zobrazením, což mi umožňuje exportovat obrázky a 3D plány. Poté, v závislosti na potřebách klienta, mohu poskytnout obrázky nebo video s ARCHLine.XP LIVE. Prezentace v LIVE někdy pomáhá při rozhodování.“

Jak probíhá přechod z ARCHline.XP na ARCHline.XP LIVE během vašich projektů?

„Funguje to skvěle! Stejně jako u všech výkresů je nutná přesnost. Bodová světla, která používám, jsou převzata z knihovny BIM. Prostřednictvím ARCHLine.XP LIVE upravuji jejich výkon, intenzitu a kolorimetrii, pracuji s teplou a studenou bílou… je důležité pracovat dostatečně přesně, abyste dosáhli požadovaného výsledku.“

Screenshoty projektu s ARCHLine.XP LITE a ARCHLine.XP LIVE

Používáte nějaké další nástroje nebo software?

„Používám BIM knihovny ze SketchUp®, protože se soustředím spíše na celkový design než na kreslení jednotlivých položek, jako jsou stoly nebo židle. Používám modely, které pak mohu upravit v ARCHLine.XP změnou jejich velikosti, polohy, textury… Musí musím uznat, že je to velmi praktické. To je jeden z důvodů, který mě přivedl k ARCHLine.XP!

Zpočátku jsem zkoušel ZWCAD, ale po diskuzi s vámi jste mě nasměrovali na ARCHLine.XP pro mé potřeby a použití. Dnes používám ARCHLine.XP 90% času a občas nějaké prvky ze SketchUp®. Plně jsem přijal ARCHLine.XP a snažím se ho držet a najít optimalizace pro své návrhy!“

Jaké jsou vaše oblíbené funkce v ARCHline?

„V ARCHLine.XP se mi líbí celkově všechno. Jsem však trochu odlišný uživatel, neboť ARCHLine.XP má k dispozici nástroje pro stavebnictví a architekty, což není můj obor.

Přizpůsobil jsem si ARCHLine.XP, abych jej co nejlépe využil pro mé potřeby plánování akcí.

Často se snažím používat funkce jiným způsobem, tak aby vyhovovaly mým účelům. Co je zajímavé, je možnost používat software se společným základem a aplikovat jej na sektor, který není příliš dobře vybaven vhodným softwarem.“

Eventový projekt Cyrille Chabert s ARCHline Lite

„Abych odpověděl podrobněji o mých oblíbených funkcích, je jich celkem hodně! Například mohu rychle a snadno vytvořit plán budovy na základě PDF, vytvořit stěny… Jednoduše a rychle!

Další silnou stránkou ARCHLine.XP je správa měřítka při tisku. To působilo potíže s několika software, počínaje AutoCADem®. Jakmile pochopíte jak to funguje, je to v pořádku, ale zpočátku to může být matoucí. V ARCHLine.XP pracujeme v měřítku 1:1 a následně můžeme generovat různá měřítka podle velikostí papíru. Je to jednoduché a není zde prostor pro chyby.

Celkově bych vyzdvihl rychlost a snadnost implementace.“

Stejná otázka ohledně ARCHline.XP LIVE?

„ARCHLine.XP LIVE, považuji to tak trochu za hračku, prostor, kde se člověk může bavit a vstoupit do skutečného světa! Správa světel je pro mě opravdu fascinující a software si zaslouží pokračovat ve své cestě za vylepšeními.

Projekt Cyrille Chabert „prize award“ s ARCHline LIVE

Máme také všechny malé nástroje pro vytváření obrázků nebo nástroje pro vytváření časosběrných snímků v reálných situacích.

Na LIVE je skvělé, že nejste zahlceni funkcemi a podnabídkami; věci se dělají jednoduše, zvláště když uvážím, že jsem ve vašem softwaru samouk. Během několika hodin můžete věci snadno zjistit a vytvořit velmi příjemné vizuály!

A konečně, co je na ARCHLine.XP LIVE opravdu působivé, je schopnost importovat obrazovky a televizory, na které lze přidat pohyblivý multimediální obsah!“

Projekt ARCHline.XP LIVE s obrázkem (malba) a integrovaným videem v materiálech (TV).
Zdroj: CADLINE, vydavatel ARCHLine.XP a ARCHLine.XP LIVE.

„Když máte loga klienta, reklamní texty a najednou renderujete jejich akci v reálném čase, s prvky, které jich přímo týkají, je to úžasné!“

Jak jste se naučili používat ARCHline bez formálního školení?

„Začal jsem sledováním tutoriálů a živých přenosů ZW France na Youtube, které mě docela bavily a umožnily mi vás poznat. Pak jsem čerpal ze svých zkušeností a různých předchozích školení (např. AutoCAD®). Nevylučuji v budoucnu možnost absolvování cíleného školení. Kanál také pravidelně navštěvuji.“

Jaký je váš celkový názor na ARCHline.XP a LIVE?

„Myslím, že toto je software, který mi dnes nejvíce vyhovuje. Prováděním 2D DWG výkresů a schopností obohatit je o 3D.

V tomto bodě jsem opravdu spokojen s tím, co jsem si vybral, protože jsem nový uživatel sotva rok. Nicméně, když se rozhodnete pro software, ať už je to SketchUP®, AutoCAD®, ARCHline.XP… je to finanční investice a pak také časová investice, takže jde o to nedělat příliš mnoho chyb a vyhýbat se návratu.

Dnes vám mohu říci, že jsem neudělal chybu; splňuje mé potřeby a umožňuje mi pracovat ve velmi příjemných podmínkách. Plány jsou opravdu úhledné a zábavné.“

Proč zvolit ARCHline.XP místo SketchUp®?

„Všichni známe SketchUp® a všichni můžeme dělat věci sledováním tutoriálů, ale můj základ zůstává v plánu. Ve SketchUp® vytváříme krychli, okno, přidáváme sklo… aniž bychom SketchUp® snižovali, protože je to mocný nástroj, pro mě to však nebyl ten správný nástroj. Potřeboval jsem software, který by mi mohl poskytnout kreslení plánů s 3D rozšířením.“

Event Project „Chapiteau“ od Cyrille Chabert

Co si myslíte o trvalé licenci?

„Jsem pro trvalou licenci! Žijeme v době, kdy je vše na bázi předplatného, ​​ale s trvalou licencí nemám žádné obavy; vždy to bude fungovat. Uvádí mě to do souladu s mými právy a používáním a to je uklidňující.

Věnoval jsem tomu velkou pozornost, protože mohu pracovat bez obav z obnovy. V budoucnu mohu upgradovat buď ARCHLine.XP nebo ARCHLine.XP LIVE. Také proto jsem se rozhodl. Pokud v nové verzi uvidím pro mě zajímavé funkce, půjdu tímto směrem; jinak budu aktualizovat za 1 nebo 2 roky. Nic není pevně dané, a to je velmi příjemné.

Z hlediska rozpočtu je ARCHLine.XP velmi rozumný, zejména proto, že jsem na volné noze. Začal jsem s verzí LT, ale nic mi nebrání v budoucnu upgradovat na verzi Pro.“

Doporučili byste používat ARCHLine.XP pro profesionály na eventové akce?

„Ano, a už to dělám! Moje kresby podněcují zvědavost. Občas se setkávám s uživateli AutoCADu®, kteří poté přejdou k používání Revit® nebo k provádění stagingu či renderování prostřednictvím 3DS Max®, a to vyžaduje čas a peníze.

Takže jsem byl rychle dotázán na mé nástroje a hodně jsem o nich mluvil. Dostal jsem velmi pozitivní zpětnou vazbu!

Zpočátku doporučuji agenturám ARCHLine.XP a poté ARCHLine.XP LIVE, protože je pro ně vhodnější než pro nezávislého pracovníka a jejich použití je jiné.“

rojekt venkovní akce od Cyrille Chabert

Na závěr, co vám můžeme popřát?

„Pokračovat v této zkušenosti s přesností, kterou může přinést pouze technik, a uchvátit produkční týmy 3D, materiály, videi… a zajistit, aby byly projekty signovány!

Nakonec si můžeme přát, aby tato cesta, která právě začala, pokračovala v realizaci a realizaci jednoduchých i složitých projektů! Kéž věci pokračují tímto směrem a ať každý najde své štěstí!“

Sledujte aktualizace Cyrille Chabert na Linkedinu

Stáhněte si ARCHline a ARCHline LIVE

Původně vydáno ve francouzštině nakladatelstvím ZWFrance. Přečtěte si článek zde .